Nova suradnja i novi projekt o izazovnim ponašanjima kod djece
Od roditelja i stručnjaka koji rade s djecom najčešće smo dobivali upite vezano za slikovnice koje bi se bavile ponašanjem. Naše slikovnice o osnovnim i složenim emocijama dobro su prihvaćene u vrtićima i obiteljima iz jednostavnog razloga što doista pomažu djeci da osjete mir i olakšanje u vezi neugodnih emocija. Također, one djeci daju osjećaj da su prihvaćena bez obzira na te emocije i da je u redu osjećati sve što osjećamo.
Emocije i ponašanje neraskidivo su povezani, jer u pozadini ponašanja uvijek je neka emocija. No ono što je odraslima najvidljivije, s čime im je najteže upravljati u odgoju i što ih najviše opterećuje i zbunjuje su - burna, teška, agresivna i zahtjevna ponašanja njihove djece. Nekad smo takva ponašanja zvali "zločestima", negativnima, pa neželjenima ili neprihvatljivima, a stručnjaci danas najčešće govore o izazovnim ponašanjima jer ona za roditelje, odgojitelje, skrbnike i članove obitelji doista jesu izazovna. Ako se dijete tuče, svađa, viče, gura, oštećuje imovinu, pruža otpor, ima burne emocionalne ispade… sve to spada u izazovna ponašanja iza kojih stoji neka neugodna emocija. No čak i kad to znamo i imamo na umu, svaki roditelj, odgojitelj ili učitelj zna koliko je takva ponašanja kod djece teško zaustaviti, ispraviti, kažnjavati (ili ne kažnjavati), umiriti i regulirati, a da pritom odrasli ostane smiren i pribran.
Tema je uvijek bila vruća u svim generacijama, no danas je nekako posebno zahtjevna jer današnji mališani žive s jednom nogom u virtualnim svjetovima gdje vrijede drugačija pravila ponašanja, drugačiji odnosi i vrijednosti nego u stvarnome svijetu. Kao da je roditeljima danas još teže dobiti njihovu pažnju i fokus.
Problematiku izazovnih ponašanja u post-korona vremenima približile su nam naše nove suradnice s kojima radimo na novoj seriji slikovnica o izazovnim ponašanjima, Eva Brlek i Julija Kukec.
Eva Brlek je doktorica znanosti, profesor rehabilitator i psihoterapeut te vlasnica Kabineta za razvojnu dijagnostiku, terapiju, podršku i savjetovanje Nueva. Julija Kukec je magistra psihologije, radi kao psihologinja u dječjem vrtiću i psihoterapeut u timu kabineta Nueva. Drugim riječima, obje imaju puno iskustva u radu s djecom u rješavanju raznih emocionalnih i ponašajnih problema.
Zajedno s njima osmislili smo novi projekt - seriju od pet slikovnica na temu izazovnih ponašanja. Glavni lik u svim slikovnicama je pandica Momo koja je bucmasta, divna, smiješna i slatka, ali se bori s nekim izazovnim ponašanjima u čemu joj pomažu odrasli iz njezine najbliže okoline. Pandicu Momo osmislio je i slikovnice je ilustrirao Sven Nemet.
U ovoj seriji naglasak nije toliko na emocijama već na samom ponašanju i tehnikama umirivanja. U naslovima smo još jače naglasili o kojem se izazovnom ponašanju radi:
Momo ne želi dijeliti igračke
Momo se prepire sa sestrom
Momo uvijek želi biti prvi
Momo se svađa s mamom
Momo se tuče u vrtiću
Osim opisa pojedinog izazovnog ponašanja i kako tijelo reagira u tim trenucima velike emocionalne uzrujanosti (što je važno jer upravo po fiziološkim reakcijama dijete će moći prepoznati da je uznemireno i u budućnosti pristupiti tehnikama samoregulacije), naglasak u slikovnicama je na tehnikama umirivanja i na emocionalnoj regulaciji. I u savjetima za odrasle autorice su vrlo konkretno i precizno roditeljima opisale što se s djetetom događa u neurofiziološkom smislu i koliko je važna njihova uloga kod izazovnih ponašanja kroz proces koregulacije.
I s ovom se serijom nadamo pružiti roditeljima, stručnjacima i skrbnicima što više korisnih informacija, alata i tehnika da pomognu sebi i svojoj djeci, a djeci pak dajemo novih pet kratkih priča u kojima će moći prepoznati sebe u pandici Momo te se ohrabriti da oponašaju Momine tehnike umirivanja i pobijede sami sebe u trenutcima kad bi radije nešto razbili, nekoga udarili ili povrijedili.
Slikovnice izlaze u travnju. Kao i uvijek, imat ćemo razdoblje pretprodaje uz popust. Pratite naš Facebook i Instagram gdje ćemo objavljivati sve najave.